Historie

První pokusy o založení fotbalového klubu v Bohnicích se datují do roku 1919. Tehdy byl na severu Prahy založen tzv. kroužek začátečníků z řad studentů a učňů a jeho název byl Disk. O rok později pak vznikl na stejném místě S.K. Praha Bohnice, který byl hned od začátku silný a početný, disponoval hned čtyřmi mužstvy. V následujících letech nedaleko psychiatrické léčebny vznikaly a zanikaly další kluby (Dělnický SK, později Rudá Hvězda Bohnice, Bohnický S.K.).

Posledně jmenovaný oddíl pak činovníci v roce 1935 přejmenovali na Čechoslovan Praha VIII. Ten s drobnými problémy způsobenými válkou fungoval až do roku 1948 a první den roku 1949 pak přešel do tamní zaštiťující Tělovýchovné jednoty – TJ Slovan Bohnice. Po útlumu na začátku padesátých let se klub znovu nastartoval, nechal vybudovat novou zděnou budovu se šatnami a malou klubovnou. Prvnímu týmu se podařilo v roce 1961 postoupit do I. A třídy, což byla nejvyšší soutěž, která se tu do té doby hrála.

S blížícím se rokem 1970 se ale v Bohnicích začalo s prvními pracemi na stavbě nového sídliště a funkcionáři Slovanu se dozvěděli, že výstavba se vážně dotkne veškerého sportovního zařízení TJ. V roce 1972 bylo hřiště včetně nedávno postavené správní budovy skutečně zabráno. Z bohnických se tak doslova přes noc stali bezdomovci, protože žádné náhradní prostory nedostali. Slovanu reálně hrozil zánik. Členové výboru rezignovali, činnost přerušily i mládežnické výběry, zůstal pouze první tým. Teprve v roce 1975 klub konečně dostal nový areál, kde sídlí dodnes. Tehdy byste však Pod Čimickým hájem našli jen jedno pískové hřiště a 5 přenosných buněk, které sloužily jako šatny. Znovuzrozený Slovan začal opět intenzivně pracovat s mládeží.

Hřiště Slovanu Bohnice bylo, co se povrchu a velikosti týče, dlouhá léta pražskou raritou. Na rozdíl od škváry se tu totiž hrálo na písku. A hráči se navíc pořádně naběhali, vždyť bohnický plac byl jedním z největších v celé republice. I díky tomu se po rekonstrukci našlo místo na dvě hřiště. Areál Pod čimickým hájem byl jedním z posledních, kde vydržel starý povrch. Tráva se tu díky snaze současného vedení zazelenala až okolo roku 2002. Díky velkému prostoru se vedle travnatého placu podařilo vměstnat ještě škvárový. V současné době pracujeme intenzivně na tom, abychom tréninkovou škváru nahradili hřištěm s povrchem UMT.

Dnes má klub okolo stosedmdesáti hráčů a dlouhodobě se zaměřuje převážně na práci s mládeží, která tvoří většinu členské základny.

To, že se u nás s mladými pracuje na vysoké úrovni, dokazuje i skutečnost, že Slovanem prošlo několik hráčů, kteří to dotáhli daleko. Za všechny lze jmenovat Michala Špita (Příbram, Sparta,

Jablonec), Michala Hrbka (Cheb, Liberec, Bohemians) nebo Jakuba Nečase (Mladá Boleslav).

TJ SLOVAN BOHNICE

Rok založení: 1920

Vývoj názvu klubu: S.K. Praha Bohnice, Dělnický SK, Rudá Hvězda Bohnice, Bohnický S.K, Čechoslovan Praha VIII, TJ Slovan Bohnice

Úspěchy: Muži – účast v I. A třídě, Mládež – účast v Pražském přeboru